Schedule-at-a-Glance

Download the ERM Program
(schedule subject to change) 

AUTM 2017 Eastern Region Meeting
October 2 - 3, 2017
Sheraton Boston Hotel
Boston, MA USA

 

Sunday, October 1

3:05 p.m.                  Houston Astros vs. Boston Red Sox at Fenway Park
                                   Tickets are SOLD OUT

Monday, October 2

8 a.m. - 5 p.m.           Registration
8 - 9 a.m.                    Continental Breakfast

9 - 10 a.m.                  Workshops

A1: High Volume, Low Margin Licensing of Unpatented Research Tools: Can an Academic TTO Make Money Selling Unpatented Biological Reagents Like Cheap Furniture or Used Cars? *CLE Eligible
Moderator: 
Robert Bondaryk, Ximbio North America
Speakers:                    
Eggerton Campbell, National Institutes of Health (NIH)
Nidhi Sabharwal, Rockefeller University

A2: Prioritize Your IP Portfolio: A Where-to-Start Strategy
Moderator:
Laura A. Schoppe, Fuentek LLC
Speakers:  
Rene' Meadors, Georgia Tech Research Corporation
Nichole Mercier, Washington University, St. Louis

10 - 10:15 a.m.              Break

10:15 - 11:15 a.m.        Workshops

B1:  Sovereign Immunity and IPRs: What State Universities Need to Know
*CLE Eligible
Moderator:  
Gerald Hrycyszyn, Wolf, Greenfield & Sacks, P.C.
Speakers:  
Alfonso Chan, Shore Chan DePumpo, LLP
David Day, University of Florida
Richard Giunta, Wolf, Greenfield & Sacks, P.C.
Rodney Sparks, University of Virginia

B2: Protecting and Commercializing Software Inventions
Moderator: 
David Powsner, Nutter McClennen & Fish
Speaker:
Daniel Dardani, Massachusetts Institute of Technology

11:15 - 11:30 a.m.       Break

11:30 - 12:30 p.m.      Workshops

C1:  Top Ten Mistakes That Kill Startup University Opportunities *CLE Eligible
Moderator:  
Wade Fulghum, North Carolina State University
Speakers:  
Roman Lubynsky, MIT Venture Mentoring Service
Michael Poisel, University of Pennsylvania

C2: Litigation 101 for University Technology Transfer and Intellectual Property Managers
Moderator: 
Chelsea Loughran, Wolf, Greenfield & Sacks, P.C.
Speakers:
Nathan Speed, Wolf, Greenfield & Sacks, P.C.
Ashley Stevens, Focus IP Group, LLC

12:30 - 1:45 p.m.       Lunch

1:45 - 2:45 p.m.        Workshops

D1:  How Do I Go from Bench to Product in the Life Sciences Sector?
*CLE Eligible
Moderator:  
Rory Pheiffer, Nutter McClennen & Fish
Speakers:  
Jonathan Fleming, Oxford Bioscience Partners
Bennett Rockney, Massachusetts Institute of Technology
Armon Sharei, SQZ Biotech

D2: How Research Advancement is Changing Technology Transfer
Moderator: 
Mike Rondelli, University of North Texas
Speakers:  
Joonhyung Cho, University of North Carolina
Kirsten Leute, Osage University Partners
Rodney Ridley, Wilkes University

3 - 3:15 p.m.     AUTM Presidential Address
Mary Alberstson, Stanford University, AUTM President

3:15 - 4:30 p.m.           Plenary
Tools for success: Unexpected way the Human Genome Project Spawned a Profitable Biotech
Speaker:

David Page, Whitehead Institute

5 - 7 p.m.                Offsite Reception

Tuesday, October 3


8 a.m. - 5 p.m.        Registration
8 - 9 a.m.                 Continental Breakfast

9 - 10 a.m.               Workshops

E1:  Innovating Outside the Patent: Copyrights, Trademarks and Software
*CLE Eligible
Moderator:  
Rekha Paleyanda, University of Massachusetts
Speakers:  
David Glass, University of Massachusetts, Dartmouth
Chris Harris, University of New Hampshire
Mary Lou Wakimura, Hamilton, Brook, Smith & Reynolds, P.C.

E2: Founders and Initial Equity Distribution for Startups
Moderator: 
William Rosenberg
Speakers:
Irene Abrams, Boston Children's Hospital
Abigail Barrow, University of Massachusetts
John Hession, Morse Barnes-Brown Pendleton

10 - 10:30 a.m.           Break

10:30 - 11:45 a.m.     Industry Forum
Speakers:

Chris Joyce, Gusher Co.
Aaron Schwartz, Novo Nordisk, Inc.
Jeanne Wilson, Intellia Therapeutics, Inc.

11:45 - 1 p.m.             Lunch

1 - 2 p.m.                    Workshops

F1: Stacking the Deck: How to De-Risk and Market Your Next Medical Technology *CLE Eligible
Moderator: 
Michael Wright, Cleveland Clinic
Co-Moderator:
Michael Austriaco, Cleveland Clinic
Speakers:   
Irene Abrams, Boston Children's Hospital
Gaylene Anderson, Boehringer-Ingelheim
Steven Girouard, Securus Medical Group
Mary Kander, Cleveland Clinic
Jamie Kemler, Stryker                 
Jane Rhodes, Biogen

F2: Transfers of Human Material and Data
Moderator:
Victoria Malia, New York Genome Center
Speaker:
Sam Servello, Hospital for Special Surgery Office
2 - 2:15 p.m.               Break

G1: "Out of Box" partnerships *CLE Eligible
Moderator: 
Luna Mukherjee, Biotechnology Ventures
Speakers:                    
James Capistran, University of Massachusetts Innovation Institute
Tracey Dodenhoff, Onovo
Jon Gilbert, Massachusetts Institute of Technology

G2: Advancing the University's Mission Through the Monetiziation Intellectual Property
Moderator:
Russell Genet, Longford Capital Management, LP
Speakers:
Farnaz Bakhski, Partners Healthcare
Theresa Latham, Massachusetts Institute of Technology
Seth Levy, Nixon Peabody LLP
Michael Nicolas, Longford Capital Management, LP
George Summerfield, K&L Gates, LLP

3:15 p.m.                     Meeting Adjourns